Ugrás a fő tartalomra

Valentin nap története


Szent Bálint a szerelmesek, a lelkibetegek és az epilepsziával élők védőszentje.
Világszerte, de főleg az angolszász országokban Bálint napján, (február 14-én) tartják a Bálint-nap
 (angolul Valentine's Day) ünnepét, amely Magyarországon az angol nyelvű elnevezés közvetlen átvétele miatt sokak számára mint Valentin-nap vált ismertté és népszerűvé az 1990-es évektől kezdődően.
Ezen az ünnepen (amelynek vallási eredete az idegen elnevezés elterjedése miatt Magyarországon elhomályosult) a szerelmesek megajándékozzák egymást.
A keresztény szokás eredete, hogy Szent Bálint, Terni püspöke a 14. században a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé vált Angliában és Franciaországban a következő történet miatt:  mielőtt keresztény hite miatt II. Claudius császár idején kivégezték, Bálint a hite erejével a börtönőre vak leányának visszaadta a látását. Mielőtt február 14-én kivégezték, búcsúüzenetet küldött a lánynak, amelyet így írt alá: „A Te Bálintod.” Ez a Bálint-napi üzenetküldés eredetének leggyakoribb magyarázata.
A másik magyarázat szerint a püspök a szerelmeseket a keresztény szokások szerint megeskette egymással, köztük katonákat is, akiknek az akkori császári parancsok értelmében nem lett volna szabad házasságra lépni. A friss házaspárokat megajándékozta kertje virágaival.

Nézzük világszerte hogyan ünneplik ezt a napot:

 

Anglia - az eredeti...

Az angolszász területen e nap népszerűsége Geoffrey Chaucer, angol költőnek a „Madarak parlamentje“ című költeményére nyúlik vissza, mely 1383-ban feltehetően II. Richárd király udvarában megtartott Valentin ünnepségekre készült és melyet azon első alkalommal adtak elő. A költemény arról szól, hogyan gyülekeznek a madarak épp ezen a napon Triász, a természet istennője köré, hogy így mindegyikük egy társra találjon.
A 15. század vége Angliában szokássá vált egymásnak kisebb ajándékokat vagy költeményeket küldeni. A virágok ajándékozásával való kapcsolat visszavezethető Samuel Pepys költő feleségére Elizabeth Pepysre, aki 1667-ben férje szerelmes levelére egy virágcsokorral válaszolt. Az angol nemesi társaság köreiben ettől kezdődően a levél és a virágcsokor kapcsolata utánzás révén meghonosodott.
Shakespeare Hamlet című drámájában a megőrült Ophelia „illetlen” énekében Szent Bálint napjáról beszél, amelynek éjszakáján a leány bement a legényhez és már nem leányként jött ki tőle.

Németország

Az angol kivándorlók magukkal vitték a Valentin-napi szokásokat az Amerikai Egyesült Államokba. A második világháború alatt pedig az amerikai katonák terjesztették el ezt a szokást Európában, így Németországban is. 1950-ben Nürnbergben volt az első Valentin-napi bál. Ekkor hivatalosan is bevezették a Valentin-napot. Időközben megjelentek az édességcsomagok, kártyák és parfümök is, de a legfontosabb ajándék továbbra is a virág.

Japán

A japán szokás eltér a nyugatitól. Február 14-én a hölgyek csokoládéval ajándékozzák meg imádottjukat, de akár férfi munkatársaikat, ismerőseiket is. Egy hónappal később (White Day) viszonzásként fehér csokoládét kapnak ők ajándékba.
A Valentin nap és a White Day mellett a félszigeten van egy Black Day is: aki február 14-én és március 14-én sem kapott ajándékot, az április 14-én „gyászolja” ezt és jajagmyeont (자장면) eszik, egy fekete szósszal készített tésztát.

Kína

A Kínai Népköztársaságban napjainkban egyre kedveltebb lett ez az ünnep a nyugati életstílus felé orientálódó fiatalság körében.

Olaszország

Európában saját hagyományok alakultak ki. Itáliában a szerelmespárok többnyire hidakon vagy folyóknál, tavaknál találkoznak. Ezeken a helyeken a kerékpárok elhelyezésére szolgáló berendezések vannak, de nem a kerékpárokat lakatolják le az olasz fiatalok, hanem egyszerűen csak magát a lakatot zárják rá az alkalmatosságokra és arra a nevük kezdőbetűit írják rá, nagyobb lakatokra ráragasztják a pár fényképét is. Miután a lakatot lezárták, a pár tagjai egy-egy kulcsot a vízbe dobnak és közben valamit kívánnak maguknak. Ezeket a kívánságokat nem szabad elárulniuk, de gyaníthatóan az örök szerelem az, amit kívánnak. Egyre több lakat gyűlik így össze nagy csomóban.

Magyarország

Kevéssé ismert, hogy a magyarországi németek közt Szent Bálint igen népszerű volt, gyakran ábrázolták. Bálint freskója látható ma is Töttös Szent Erzsébet-templomának mennyezetén. Töttös közelében, Bólyban van az egyetlen Szent Bálint tiszteletére szentelt kápolna Magyarországon.
Az ország magyar lakói is számon tartották a szentet. A „nyavalyatörésre” (epilepsziára) hajlamosak gyakran viseltek a nyakukban úgynevezett bálintkeresztet, vagy más néven frászkeresztet.
A népi hagyomány szerint ha Bálint-napon hideg, száraz idő van, akkor jó lesz a termés. Azt tartották, hogy Bálint-napon választanak párt a verebek, vagy hogy ekkor jönnek vissza a vándorló vadgalambok. Voltak olyan területek, ahol e napon szokás volt a madarakat etetni.
Magyaroszágon az 1990-es évektől angolszász mintára ajándékozzunk meg kedvesünket

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Viszlát November Hello December

Sziasztok! Megint sajnos annyi minden volt hogy egyszerűen képtelen voltam írni bármit is annyira mozgalmas hónapokon vagyok túl,viszont most ezzel az újabb bejegyzéssel remélem hogy nagyjából azért tudom majd magam követni újra és már már igaz sokszor belekezdtem hogy majd folyamatosan írok de remélem most sikerülni fog tartani a lépéseimet itt is... Tehát visszatekintve utoljára 2017.Július 7.én írtam utoljára vagyis elég sok bepótolni való van...:):D Júl.8-ára terveztük hogy lemegyünk 1 hétre a nyaralóba viszont nem készültünk el és így másnap estefelé sétáltunk le.. Persze azon a héten nagyon rossz idők voltak és a fürdés szinte teljesen kimaradt a terveikből úgyhogy ált.ban csak a lakásban voltunk.. Jocika akkor már 8 hónapos is elmúlt úgyhogy kicsit azért könnyebb volt minden... Következő héten szombaton mentünk haza.Másnap meg Anyukámékhoz mentünk le látogatóba... Aztán idővel később a betegségemet akartam kivizsgáltatni végleg leletekkel mindennel (maj

🍰Joci 7.Születésnapi bulija🍰

 Sziasztok! Ahogy azt megígértem hoztam pár képet a szülinapról ,nem sok képet csináltunk és elég rövidre sikeredett most de szerintem jó volt! :) A tortákat a Mama sütötte de nagyon szép lett mindkettő és finom is!:) Sonic torta Tirex Ajándékok amiket kapott! 😊 Mamától kapott egy Tirexes hosszú ujjú pólót  és egy nadrágot is! Aztán Tőlünk!😊😍 2db Dinó egy olyan műanyag amivel könnyen megtanulja fogni a ceruzát ő is meg iza is mert még van hogy néha másképp fogja!  Gyurma  Tirexes étkészlet 2db fejlesztő tábla  2 db Foglalkoztató könyv Mindennek nagyon örült szerencsére, főleg ami dinós volt! 😂 Remélem tetszett ez a kis bejegyzés, pár ötletet remélem tudtam adni! Legyen szép estétek! Sziasztok!😊

Aktuális hírek 2.rész

  Sziasztok! Ápr. 15. -én írtam utoljára az sem most volt de mivel nem akarok minden kis apró részletet beleírni így csak ez egy összefoglaló lesz mondjuk a mai napig bezárólag(vagyis Jún.2. ).:)Ami valljuk be sok lesz de vágjunk bele...és merüljünk el mik is történtek Velem azóta és hogy tényleg mint egy vízesés sodródom az árral és énis csak azt veszem észre hogy eltelt egy hónap...:D Kezdjük mondjuk egy fontosabb ponttal ami Ápr.27. -e amikor is 2.alkalommal mentünk a Védőnőhöz egyre szimpatikusabb de tényleg annyira kedves és aranyos volt...:) Aztán orvostól -orvosig járkálás...:D Ami nem tudom hogy minden egyes kismamával így van-e de nekem kezd sok lenni..:D Gyűlnek a leletek ,lassan nem fog beleférni abba a kis tartóba amit kaptunk a Védőnőnél...:) Május 18.- a vissza a Baross kórházba ultrahangra meg vettek vért hogy megbecsüljék mennyi az esély rá hogy a kicsi esetleg Down-kóros lehet..Elég drága dolog...igazából de ezt nem is beszélek róla inkább többet.A